W jaki sposób następuje ustalenie planu spłaty wierzycieli w postępowaniu upadłościowym?
Ustalenie planu spłaty wierzycieli ma kluczowe znaczenie dla upadłego, ponieważ od tego w dużej mierze zależy, w jaki sposób będzie on zaspokajał zgłoszone w postępowaniu wierzytelności. Nowelizacja ustawy Prawo upadłościowe wchodząca w życie z dniem 24 marca 2020 roku wprowadziła w tym względzie parę niezwykle istotnych zmian.
Regulujący powyższe zagadnienie art. 370a ustawy stanowi przede wszystkim, że w postanowieniu o ustaleniu planu spłaty wierzycieli sąd ustala, czy upadły doprowadził do swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększył jej stopień umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa. Ustalenie powyższej okoliczności zostało więc na skutek wprowadzonej w dniu 24 marca 2020 r. nowelizacji przesunięte na ten etap postępowania upadłościowego. Sąd określa, w jakim zakresie i okresie, nie dłuższym niż trzydzieści sześć miesięcy, upadły jest obowiązany spłacać zobowiązania uznane na liście wierzytelności a niewykonane w toku postępowania upadłościowego na podstawie planów podziału oraz jaka część zobowiązań upadłego powstałych przed dniem ogłoszenia upadłości zostanie umorzona po wykonaniu planu spłaty wierzycieli.
Upadłość wskutek rażącego niedbalstwa
Upadły, który doprowadził do swojej upadłości na skutek rażącego niedbalstwa będzie w gorszej sytuacji. W jego przypadku plan płaty będzie wynosił 3-8 lat. Zgodnie z art. 370a ust. 2 ustawy w przypadku ustalenia, że upadły doprowadził do swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększył jej stopień umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa, plan spłaty wierzycieli nie może być ustalony na okres krótszy niż trzydzieści sześć miesięcy ani dłuższy niż osiemdziesiąt cztery miesiące.
Krótszy czas planu spłaty wierzycieli
W przypadku gdy w drodze wykonania planów podziału oraz planu spłaty wierzycieli dłużnik spłaci co najmniej 70% zobowiązań uznanych na liście wierzytelności, plan spłaty wierzycieli nie może zostać ustalony na okres dłuższy niż rok.
W przypadku natomiast, gdy w drodze wykonania planów podziału oraz planu spłaty wierzycieli dłużnik spłaci co najmniej 50% zobowiązań uznanych na liście wierzytelności, plan spłaty wierzycieli nie może zostać ustalony na okres dłuższy niż dwa lata.
Do powyższych okresów zalicza się okres od upływu sześciu miesięcy od dnia ogłoszenia upadłości do dnia zakończenia postępowania upadłościowego. Do okresu spłaty nie zalicza się okresu warunkowego umorzenia zobowiązań upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli.
Syndyk o przyczynach powstania stanu niewypłacalności upadłego
Zgodnie z art. 370a ust. 6 osoba, która pełniła w postępowaniu upadłościowym funkcję syndyka, na żądanie sądu składa, w terminie czternastu dni, opis przyczyn powstania stanu niewypłacalności upadłego. Opis ten będzie może mieć kluczowe znaczenie dla celu ustalenia przyczyn niewypłacalności, w szczególności może zaważyć na uznaniu, że niewypłacalność powstała na skutek rażącego niedbalstwa.
Koszty postępowania upadłościowego
Koszty postępowania upadłościowego oraz inne zobowiązania masy upadłości niezaspokojone w toku postępowania upadłościowego uwzględnia się w planie spłaty wierzycieli w pełnej wysokości, chyba że możliwości zarobkowe upadłego, konieczność utrzymania upadłego i osób pozostających na jego utrzymaniu oraz ich potrzeby mieszkaniowe nie pozwalają na zaspokojenie kosztów postępowania upadłościowego oraz innych zobowiązań masy upadłości w pełnej wysokości.
Związanie sądu upadłościowego stanowiskiem upadłego oraz wierzycieli
Zgodnie z art. 470a ust. 8 sąd nie jest związany stanowiskiem upadłego oraz wierzycieli co do treści planu spłaty wierzycieli. Ustalając plan spłaty wierzycieli, sąd bierze pod uwagę:
- możliwości zarobkowe upadłego
- konieczność utrzymania upadłego i osób pozostających na jego utrzymaniu oraz ich potrzeby mieszkaniowe,
- wysokość niezaspokojonych wierzytelności,
- stopień zaspokojenia wierzytelności w postępowaniu upadłościowym.
Powyższe nie oznacza, że upadły powinien rezygnować z przedstawienia swojego stanowiska. Jeśli stanowisko to zostanie przedstawione w sposób profesjonalny i zawierać będzie racjonalne wnioski, istnieje szansa na jego uwzględnienie.
Obwieszczenie o planie spłaty oraz zażalenie
Postanowienie o ustaleniu planu spłaty wierzycieli albo umorzeniu zobowiązań upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli lub warunkowym umorzeniu zobowiązań upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli obwieszcza się. Na postanowienie sądu w przedmiocie ustalenia planu spłaty wierzycieli albo w przedmiocie umorzenia zobowiązań upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli lub w przedmiocie warunkowego umorzenia zobowiązań upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli przysługuje zażalenie.
Plan spłaty wierzycieli a hipoteka
Na koniec warto podkreślić, że ustalenie planu spłaty wierzycieli nie narusza praw wierzyciela wobec poręczyciela upadłego oraz współdłużnika upadłego ani praw wynikających z hipoteki, zastawu, zastawu rejestrowego, zastawu skarbowego oraz hipoteki morskiej, jeżeli były one ustanowione na mieniu osoby trzeciej. Ustalenie planu spłaty wierzycieli i umorzenie zobowiązań upadłego jest skuteczne również w stosunkach między upadłym, a poręczycielem, gwarantem i współdłużnikiem upadłego.
Podsumowanie
Niewątpliwie wprowadzone nowelizacją ustawy Prawo upadłościowe, wchodzącą w życie w dniu 24 marca 2020 r. przepisy mają na celu usprawnienie postępowania upadłościowego. W niniejszym artykule omówiono tylko podstawowe zagadnienia związanie z ustalaniem planu spłaty wierzycieli. W przypadku szczegółowych pytań co do procedury służymy pomocą.
Moje profile w Social Media